5 tipů, jak vybrat ideální pozemek pro váš dům

04.04.2018 12:04

Dřevostavba NOVA 77Potřebujete poradit se správným výběrem pozemku v Hradci Králové a okolí tak, abyste se vyhnuli zbytečným potížím? Důležité je nechat si na rozhodování dostatek času a netlačit zbytečně na pilu, i kdyby na vás naléhal důmyslný makléř. Nejdůležitějším krokem je zjistit si o pozemku veškeré informace. Zatímco dům celkem snadno přizpůsobíte rozměrům pozemku, obráceně to bohužel není možné. Proto si na výběru pozemku nechte skutečně záležet.

Prvním krokem před samotným rozhodováním o pořízení domu je výběr šikovného projektanta. Ten vám nejen precizně nakreslí vaše vysněné bydlení, ale ochotně pomůže také s výběrem vhodného pozemku. Bohužel ale většina z nás nemá projektanta ještě před koupí pozemku zajištěného, proto musíme často spoléhat sami na sebe nebo se zkusit pozeptat známých. Třeba se v jejich okruhu nějaký šikovný projektant vyskytuje.

Lokalita vás musí zaujmout

Máte raději společenské prostředí a nevadí vám rušný městský život, nebo preferujete klidné prostředí na vesnici, ba dokonce na samotě u lesa? Rozhodně se držte svých preferencí a požadavků a za žádnou cenu z nich příliš neslevujte, abyste později nebyli zklamaní. Pokud je pro vás důležitá dobrá dostupnost veškerých služeb, jako je hromadná doprava, školy, školky, obchody a jiné vybavení, přizpůsobte tomu výběr pozemku.

Také si zjistěte, zda pozemek není součástí chráněné krajinné oblasti. To by vás následně mohlo výrazně omezovat v promýšlení výsledné podoby domu. Nezapomínejte ani na hlučnost, ruch a prach z místní ulice.

Pohlídejte si záplavové oblasti v Královéhradeckém kraji. Pokud by pozemek v takové oblasti ležel, nejenže vám hrozí záplavy, ale budete muset řešit také vyšší pojištění.

Pozor na překvapení

Stavební parcela

Pokud máte rádi překvapení, při výběru pozemku si je raději odpusťte a snažte se zjistit si co nejvíce informací. Na stavebním úřadu vám důležité informace většinou ochotně poskytnou. Prohlédněte si především územní plán, ze kterého vyčtete účel pozemku. Pokud je pozemek například zanesený v zemědělském půdním fondu, počítejte s jeho vynětím, které často trvá velmi dlouho.

Myslete také na budoucí plány a zjistěte si, zda se v blízkosti vašeho vysněného pozemku neplánuje například výstavba dálnice nebo továrny. Také důkladně prozkoumejte i stávající stavby v okolí, které by vás mohly obtěžovat. Zkontrolujte zatížení pozemku různými břemeny a zeptejte se na stavebním úřadě také na informace k nejrůznějším omezením výstavby (možnost dalších podlaží domu, omezení při výběru střechy, plotu, dodržení uliční čáry apod.)

Při výběru pozemku dávejte pozor zejména na následující aspekty:

  • umístění pozemku v chráněné krajinné oblasti nebo na území národního parku
  • pozemek v blízkosti letiště
  • pozemek v pásmu vysokého napětí
  • pozemek v lesním pásmu

Zapomínat bychom neměli ani na sousedy. I když asi nebude úplně lehké zjistit, jaké sousedské vztahy jsou v dané lokalitě, můžete se o to alespoň pokusit. Zkuste na sousedy zazvonit a prohodit s nimi pár slov. Konec konců jsou to právě oni, kdo vám bude podepisovat stavební záměr.

Vhodná velikost a tvar pozemku

Při stavbě svého vysněného domu musíte dodržovat odstup 2 metry od hranic pozemku a 3 metry od veřejné komunikace. Proto pokud jste našli velký pozemek za skvělou cenu, nemáte ještě vyhráno. Můžete zjistit, že se jedná o dlouhý, úzký pás, na kterém normální dům prostě nepostavíte. Pozemek pro rodinný dům by měl mít ideálně alespoň 400 m2 s šířkou alespoň 14 metrů. Na menší pozemek se hodí spíše patrový dům, na rozlehlém pozemku v klidu postavíte i velký bungalov.

Inženýrské zasíťování

Nejvíce práce vám ušetří, pokud jsou všechny sítě jako elektřina, kanalizace, voda a plyn přímo na hranili pozemku. Pokud nejsou, nejde o žádnou tragédii, ale přesto je důležité, aby byly sítě dobře dostupné. Prozkoumejte tedy terén a zjistěte si, kde se zasíťování nachází a jak snadné bude se na něj připojit. Pokud se veškeré přípojky na inženýrské sítě nachází ve větší vzdálenosti od pozemku, může se stavba vcelku razantně prodražit. Na některých vesnicích a zejména pak na samotách budete muset nejspíš řešit i otázku veřejné kanalizace, a pokud se v dané lokalitě nenachází, potom likvidaci odpadních vod nejlépe vyřeší septik nebo domácí čistička odpadních vod.

Dostupnost a přístup na pozemek

Máte vyhlídnutý dokonalý pozemek přesně podle představ, ale najednou vám dojde, že přístup k němu není úplně snadný. K pozemku může například vést soukromá cesta a vy nemáte jistotu, že vám majitel cesty nebude dělat problémy. K domu se pak třeba nemusíte vůbec dostat a budete z nastalé situace nešťastní. Dostatečně předem si promyslete, kde bude vjezd na váš pozemek a jestli tudy pohodlně projede i větší vozidlo.

Pokud jste si všechny náležitosti k pozemku zjistili a se vším jste spokojení, pak si můžete gratulovat.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑