Máte doma sklep?

29.10.2018 10:49

Largo 147 ve svahuOdpověď na notoricky známou hlášku z kultovního filmu by dnes u většiny populace zněla jednoznačně NE. Ačkoliv tím výrazně snížíte riziko, že si strhnete záda při stěhování uhlí k sousedům, zároveň přicházíte i o spoustu benefitů, které by sklep mohl nabídnout. Pojďme se jim podívat na zoubek.

Moře prostoru navíc

Každý si jistě pamatuje strach, který nás v dětství popadl, když babička poprosila, ať doneseme dědovi ze sklepa pivo. Sejít těch několik schodů sám, byla úplná stezka odvahy. Všude kolem Vás temno, vlhko, pavouci a většinou i kupa harampádí.

Dřevostavby však sklepy většinou nemají, a proto jsou děti těchto strašidelných zážitků ušetřeny. Problém však nastává ve chvíli, kdy potřebujete přes léto uskladnit lyžařskou výbavu, v zimě kupu nafukovaček k vodě a po celý rok různé drobnosti, které by se někdy mohly hodit.

Dnes už ve sklepě bubáci nečíhají

Kdy se hodí vybudovat sklep?

Vybudovat sklep v dřevostavbě však nemusí být problém. A některé dispozice pozemku k tomu přímo vybízejí. Je pravda, že dneska už se budování sklepa moc nenosí. Jeho oblíbenost klesá zejména kvůli vyšší investici. Platí, že sklepem se stavba prodraží asi o 10 %. Když si ale uvědomíte, kolik prostoru navíc získáte, není to zase tolik. Ve sklepě můžete nejen skladovat kompoty, marmelády a zeleninu.

Nemusí fungovat jenom jako garáž na kola. To je pouze zažitá představa. Sklep je skvělou příležitostí pro vybudování domácí posilovny, sauny nebo třeba prádelny se sušárnou. Kutilové sklep také určitě ocení. Fantazii se meze nekladou. Investovat do sklepa peníze navíc je sice nepříjemné, ale vyplatí se. „Trochu mi chybí sklep, ale plánuji si ho ještě někde vybudovat ve svahu poblíž domu. Při konečné specifikaci domu jsme nechtěli, z důvodu financování úvěrem, příliš navyšovat cenu domu nadstandardními řešeními,“ říkají majitelé nové dřevostavby. Takže není vše ztraceno. Lze si i dodatečně vybudovat zahradní sklípek. Ten se však domácímu jen těžko vyrovná, a navíc nebude nikdy tolik nadosah ruky.

Sklepy často ukrývají ty nejlepší delikatesy!

Sklep je perfektním místem pro uskladnění vína Sklep je perfektním místem pro uskladnění potravin Sklep je perfektním místem pro uskladnění těch nejlepších pochutin

Ideální prostor je ve svahu

Budování sklepa se vždy pojí s rozsáhlejšími výkopovými pracemi, které jsou finančně i časově náročné. Navíc musíte řešit, kam s vyhrabanou zeminou. Pokud ale Váš dům bude stát ve svahu, tyto starosti alespoň částečně odpadnou. Samozřejmě vždy záleží na tom, o jak prudký svah se jedná a jakou podobu má mít půdorys Vašeho budoucího domu. Ještě, než vůbec začnete nějaký sklep plánovat, ověřte si, zda na pozemku nemáte spodní vodu. Ta může stavbu výrazně zkomplikovat nebo prodražit.

Vždy je ale dobré udělat předběžný průzkum, který například ukáže, zda nechceme sklípek budovat na skále. Pokud jde o orientaci vchodu do sklepa vzhledem ke světovým stranám, měli bychom se vyhnout přímé severní i jižní straně. Jižní slunce by v létě sklep neúměrně přehřívalo, v zimě by naopak hrozilo zbytečné vymrznutí ze severní strany. Je také třeba brát ohled na okolní stavby. Pokud bychom stavěli pod svahem, kde stojí jiná stavba, mohlo by dojít k narušení její statiky. © 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑