Vyhněme se v domácnosti plastu a znovu objevujme kouzlo dřeva

16.09.2018 12:41

Jednorázové kelímky, brčka, sáčky a plastové láhve jsou už nějaký ten pátek současné společnosti trnem v oku. Aktuální bilance je hrozivá. z 10 výrobků je alespoň částečně tvořeno plastem. Je na čase s tím něco udělat. A začít může každý sám ve svém domově. Nemusíte se hned stávat soběstačným rolníkem, i pomalé krůčky směřují kupředu.

Hledejme inspiraci v minulosti

Trend a tradice. I to je příroda

Zeptejte se ve svém okolí a 95 % lidí Vám odpoví, že přírodu mají rádi. Samozřejmě! A teď se podívejme na druhou stranu mince. Lesní skládky, kde končí plastový zahradní nábytek, laciné dekorace a hračky z Číny.

Co takhle se otevřít novému (vlastně starému, tradičnímu) směru a nahradit plast přírodními materiály. Celý svět asi nezměníte, ale tím, že začnete, můžete inspirovat ostatní. Pojďme společně nahlédnout do kouzla minimalismu, přirozeného životního stylu a návratu k tradici. A kde jinde začít než u svého bydlení! 

Jde to i jinak. S úctou k Zemi

Zbavit se plastu nebo alespoň zmírnit jeho používání, je jednou z nejjednodušších věcí, kterou můžeme udělat pro zachování planety takové, jakou ji dnes známe. Přitom je to poměrně jednoduché. Nahradíme plast materiály, ze kterých se věci vyráběly před nástupem doby plastové. Dřevo! Je snadno dostupné, zdravé, příjemné na omak a vypadá výborně!

První, ale obrovský krok je změna způsobu bydlení. Přestěhujte se z betonového paneláku či silikátového domu do nové, zdravé dřevostavby. Rámy dřevostaveb vyrábíme ze smrkového dřeva, které pochází z jesenických lesů. Jsou opláštěné sádrovláknitými deskami Fermacell. Rám je vyplněný minerální vatou (vstupními surovinami pro výrobu vaty je sklo a písek). V takovém domě je celoročně příjemné, a hlavně zdravé mikroklima, což ocení nejen alergici a astmatici, ale i Vaše peněženka při placení účtů za elektřinu.

Dřevo je perfektní pro nábytek i dekorace

Investujte do zdraví a budoucnosti

Nový nábytek z masivního dřeva je poměrně drahý, možná si řeknete. Dřevo má však tu krásnou vlastnost, že vydrží po generace. Snadnou a poměrně nenákladnou renovací tak vykouzlíte perfektní kousky třeba z nábytku po babičce.

A pokud se rozhodnete investovat do kvalitní truhlářské práce, nábytek po Vás rádi podědí zase Vaše vnoučata. Většina nábytku je dnes, bohužel, vyrobena ze slepovaných desek imitujících dřevo. Ty mohou obsahovat zdraví nebezpečná lepidla a chemikálie. U masivního dřeva máte jistotu, že si domů pořizujete originální, kvalitní kousek.

A dřevo má navíc tu perfektní vlastnost, že je poměrně lehce opracovatelné. Kdejakou menší dekoraci byste si proto zvládli vyrobit sami. A pokud nepatříte zrovna mezi domácí kutily, dnes jich na internetu najdete spoustu. Autorské dekorace ze dřeva a dalších přírodnin z Vašeho interiéru vyčarují nad očekávání příjemné místo. A nemusíte jít ani proti trendům. Jak jsme si na začátku řekli, přírodniny dnes bodují.

Pamatujete se také na dřevěného kačera nebo na houpacího koně? Dopřejte i svým dětem radost z dřevěných hraček. Pokud si vzpomínáte na ty svoje, jistě si vybavíte nepřehlédnutelné stopy dětských zoubků. A úplně stejně jako vy tehdy, se i dnešní děti s chutí zakousnou do hraček. Nenechte je už od dětství labužnicky ochutnávat plasty.

A dřevěné hračky mají ještě jednu výhodu navíc! Jsou skutečně krásným doplňkem interiéru.

3 tipy, kam zařadit dřevo ve Vašem domově:

  • Nahraďte plastové misky a kelímky v kuchyni sklem, keramikou a dřevem. Zjistěte si, jestli ve Vašem městě neotevřeli tzv. Bezobalový obchod. Nekupujte ovoce balené v igelitu. Na nákup noste látkovou tašku nebo síťovku.

  • Uklízejte dřevěným náčiním. Smeták nemusí být vždycky jenom umělý, stejně tak kartáč nebo koště.

  • Kuchyňská prkénka a vařečky. Vždyť dřevěné fungovaly skvěle.

Důvodů, proč vyměnit plasty za dřevo a další přírodní materiály, je spousta. I kdybyste si našli jen jeden důvod, stojí za to kvůli němu začít.

Dřevo je grunt!


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑