Využijte dřevo jako primární zdroj tepla. Není se čeho bát!

09.01.2020 14:44

DřevoJe na čase se podívat na dřevo tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu. Tentokrát jako na palivo. Díky technologickému vývoji jsme tak trochu pozapomněli na jeho výtečnou vlastnost poskytování tepla, které si nezadá s tím, které vzniká díky radiátorům. A to jsme navíc nezmínili jeho jedinečnou atmosféru. A ať už patříte mezi dřevařské odborníky, nadšence či milovníky dřeva, pak si rozhodně nenechte ujít následující řádky.

Jak poznat ideální dřevo?

Často přemýšlíte nad tím, proč bývá sklo krbových kamen pořád černé? Ano, důvodem je spalování nevhodného dřeva - mokrého. Další příčinou může být také to, že krb až přespříliš dusíte.

Přestože mají moderní krbové vložky a kamna tzv. oplach skla, je mokré dřevo natolik silným soupeřem, které ani oplachy nezastaví. Dochází tak k tomu, že krb nebo kamna dehtují, zanáší se komín s postupně dochází k ničení topného tělesa.

Je velmi důležité si uvědomit, že dřevo na topení by nemělo mít vyšší vlhkost než 20 %. Protože vlhké dřevo vám přinese jenom nesnáze ve formě výrazně nižší výhřevnosti.

Jak si správně zatopit...

Jste zkušeným dřevařským znalcem? Pak určitě víte, že ideální dřevo na zátop při poklepu zvoní. Ti méně zkušení se mohou řídit vhodným a dostatečně dlouhým skladováním. V tomto případě platí, že pokud skácíte dřevo na topení tento podzim, můžete se s ním zatopit až během zimy až v tom následujícím roce.

A jak správně dřevo skladovat, aby přineslo co nejvíce benefitů? Nejvhodnější je skladovat dřevo v provzdušněném dřevníku pod střechou, nikdy ne na přímém slunci. Je potřeba, aby docházelo k postupnému a pozvolnému vysušování. Myslete na to, že dřevo by nemělo ležet na podlaze, vhodnější je skládat ho třeba na paletu. Propadli jste panice, protože potřebujete zatopit dřevem již letošní zimu? Pak neklesejte na mysli, máte možnost objednat si předsušené dřevo, za které ale zaplatíte vyšší cenou.

Kdy začíná dřevo vysychat? Až ve chvíli, kdy ho naštípnete a naskládáte do dřevníku. Pokud ho uchováváte v kládách, tak vám shnije, ale nevyschne. Chcete zjistit, jak moc je dřevo vlhké? Pak vezměte do ruky vlhkoměr, se kterým spolehlivě změříte vlhkost dřeva.

Vytápějte dřevem co nejefektivněji


DřevoEfektivního vytápění dosáhnete v případě, že budete dodržovat následující jednoduchá pravidla. V první řadě je potřeba k vytápění používat opravdu suché dřevo. Výrazný vliv má samozřejmě také zvolený druh dřeva. Pamatujte, že měkké dřevo je vhodnější na zátop a naopak tvrdé dřevo na udržování ohně. Nejlepší variantou je proto uskladnit oba dva typy dřeva.

A jaké dřevo vybrat?

Mezi tvrdé dřevo s vysokou výhřevností patří buk, habr, akát a jasan. Ty velmi rychle vysychají a zároveň dlouho hoří, proto jsou vhodné na zátop. Výsledkem hoření jsou žhavé uhlíky, které dlouho sálají teplo. Klasikou je bezpochyby dubové dřevo, které má nevýhodu tlusté kůry, která obaluje tak menší množství dřeva. Proto není příliš vhodnou variantou na podpal.

 

Na zatápění si ponechte ideálně měkké dřevo, které nasekejte na třísky. Není však vhodné na delší zatápění, neboť poskytuje pouze krátkodobý žár. Při hoření je provázeno nejen létajícími jiskrami ale i příjemným praskáním.

Láká vás dubové dřevo? Pak byste měli vědět, že obsahuje velké množství tříslovin, které bohužel zanášejí kamna. Můžete se jich však jednoduše zbavit, a to tak, že necháte třísloviny po dva roky vyplavit na dešti. Teprve poté se pusťte do nasekání a sušení.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑