Znáte všechny typy dřevostaveb?

02.01.2018 15:40

Domům s konstrukcí ze dřeva se obecně říká dřevostavby. Věděli jste ale, že existuje hned několik typů dřevostaveb? A co víc - víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Každá dřevostavba je totiž něčím typická. U některých poznáte rozdíly na první pohled, například u srubů či roubenek, u dalších se musíte zajímat více o konstrukci a použité technologie, abyste našli rozdíl.

Jak jsou na tom dřevostavby v Hradci Králové a okolí

Královéhradecký kraj se pyšní královskými Krkonošemi na severu a na východě Orlickými horami. A právě v horách ještě dnes najdeme krásné zachovalé roubenky tolik typické pro toto prostředí. Většina z nich pochází z 17. a 18. století. Jsou postavené z otesaných kmenů - mezery mezi kmeny lidé ucpávali mechem a zamazávali jílem. Měly jednoduchý, praktický půdorys.

Na horách, a to nejen v Královéhradeckém kraji, pak můžeme vidět ještě sruby. Ty vyvolávají diskuzi - někdo tvrdí, že na českých horách nemají sruby co dělat, někdo zase, že tam krásně zapadnou. Ani jeden názor není špatný. Existují totiž dva typy dřevostaveb - srubů.

Roubenka

Roubenka

 Sruby postavené kanadskou technologií jsou postavené z kulatiny, z kmenů zbavených kůry. Sruby stavěné norskou technologií jsou postavené z opracovaného dřeva a využívají tzv. norský spoj (při sesychání dřeva se do sebe rohy vlastní vahou zaklíní a spoj je tak maximálně pevný). Norské sruby v českých horách lépe zapadnou, ty kulaté, kanadské, mohou naopak působit velmi nepřirozeně.

Kanadský srub

Kanadský srub

Norský srub

Norský srub

Skok o čtyři století

V 21. století jsou ale dřevostavby diametrálně odlišné. Jsou modernější. Liší se použitými materiály, technologiemi, dispozicemi, velikostí…Dnes rozlišujeme dřevostavby především podle typu konstrukce. K nejrozšířenějším patří sendvičové dřevostavby, ke kterým patří i naše dřevostavby v Hradci Králové a okolí. Tyto domy jsou na první pohled k nerozeznání od cihlových domů. Konstrukce je však zcela jiná.

Dům montujeme ze speciálních prefabrikovaných panelů, které se vyrábějí v halách v Rýmařově. Tyto panely mají rám z masivního smrkového dřeva z jesenických lesů a jsou zaklopené sádrovláknitými deskami Fermacell. Vnitřek panelu je vyplněný minerální vatou, která stěně dodává prvotřídní tepelně-izolační vlastnosti. Výhodou sendvičových dřevostaveb je jejich přesnost a rychlost výstavby. Stěny totiž odjíždějí z hal už s okny a dveřmi a na staveništi se „jen“ smontují. Dům může být hotový za 11 dní.

Moderní dřevostava Hradec KrálovéModerní dřevostavba

Další typy dřevostaveb:

  • Dřevostavba z fošen nebo hranolů - přímo na stavbě se nařežou fošny, ze kterých se pak postaví konstrukce domu. Následuje obložení konstrukce z jedné strany, vyplnění izolantem a zaklopení konstrukce.
  • Skeletové dřevostavby jsou postavené z trámů, které se nechávají zevnitř přiznané. Zvenčí je stěna zaklopená deskami z různých materiálů (dřevo, dřevotříska, plech apod.).
  • Sloupkové dřevostavby jsou podobné těm ze sendvičových panelů. Na rozdíl od nich se však na místě stavby nejdříve postaví rám stavby ze sloupků, který se následně opláští.


© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑