Láká vás teplo rodinného krbu? S námi se může stát Váš sen realitou

11.11.2019 10:39

Krb v domácnostiJiž v dávných dobách byl oheň jednou z nejdůležitějších součástí každého obydlí. Rodinu tak zahalil nejenom do tepla, ale umožnil také vhodnou přípravu jídla.

A nejen to. Byl symbolem života a rodinné pospolitosti, neboť právě u ohně se scházela celá rodina. O jeho důležitosti svědčí i to, že jsou součástí téměř každého starého domu a chalup.

Oheň je symbolem bezpečí, útulnosti, tepla a pohody. Nese s sebou jedinečnou atmosféru, kterou nelze nahradit ani sebelepším radiátorem. Proto se součástí moderních energeticky úsporných domů čím dál častěji stávají právě zmíněné krby a krbová kamna.  

Jaké krby se nejvíce hodí do dřevostaveb?

Krb v domácnostiPřeneseme-li se až za hranice našeho kontinentu, zjistíme, že především v americkém prostředí jsou velmi oblíbeným typem krby s otevřeným ohništěm, na které je opravdu krásný pohled. Bohužel však mají velmi nízkou účinnost, protože Vás zahřejí pouze v případě, že si sednete do jeho blízkosti. Teplo do vzduchu je totiž předáváno opravdu minimálně. A navíc protopíte mnoho dřeva. A nad ohněm musíte neustále udržovat dohled, což je velmi nepraktické. A s ohledem na vysoké riziko požáru je nedoporučujeme.

Krásného pohledu na oheň, který Vám zároveň vytopí klidně celý dům, si můžete dopřát díky krbovým vložkám a krbovým kamnům. Jsou velmi účinné a pokud je zkombinujete s dalšími systémy jako například teplovodní nebo vzduchové rozvody, vytopíte jednoduše celý dům. Ať už jste romantický snílek, nebo praktický pragmatik, budete potěšeni. Čeká na Vás totiž jedinečná atmosféra plápolajícího ohně a zároveň nízké náklady na vytápění.

Jaké rozdíly mezi sebou skrývají krbová kamna a krbové vložky?

Ať už vyberete první nebo druhou variantu, můžete si zajistit efektivnější vytápění domu. A to tím, že je napojíte na další systémy. A to se rozhodně vyplatí.

Krbová vložka - vypadá stejně jako klasický otevřený krb s tím rozdílem, že oheň najdete za sklem. Jedná se tak o bezpečnější variantu. Čeká Vás však obestavba. Ta může být z cihel nebo pórobetonu. Variantou je také zakoupení celé stavebnice.   Krbová kamna – nevyžadují téměř žádné stavební práce. V porovnání s obezděnou krbovou vložkou nejsou tak rozměrná. A z téměř celého povrchu kamene sálá teplo, které zahřeje.

Krby a krbová kamna však nepřinesou do Vašeho domova jenom teplo. Zároveň jsou velmi významným designovým prvkem, který zaujme nejednu návštěvu. Pokud se chcete pyšnit opravdu originálním kouskem, pak vyberte spíše krbovou vložku, umožňující obestavbu v nejrůznějších stylech.

Krb jako nositel a zdroj tepla

Krb v domacnostiKrb či krbová vložka by měly fungovat spíše jako sekundární vytápění. Základem domu by rozhodně mělo být buď klasické topení na elektřinu, plyn nebo tepelné čerpadlo. Pokud má krb plnit nejenom designovou stránku, ale i také svůj účel, pak rozhodně nepodceňujte jeho výkon, který nechte propočítat zkušeným topenářem. Jenom tak nepořídíte příliš silný a výkonný krb, který by zbytečně prostor přetápěl a spaloval tak příliš dřeva.

Je krb Vaším tajným přáním, ale stále jste sužování různými dotazy a nejasnostmi, týkající se jeho pořízení? Pak si přečtěte následující rozhovory s obyvateli, kteří krbem topí. Majitelé se s Vámi podělí o vlastní zkušenosti, které jsou k nezaplacení a mohou Vám tak pomoci se správně rozhodnout. Ať už se jedná o vytápění v atypické dřevostavbě, nebo v jednom z nejoblíbenějších domů.© 2020, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑